Yapay zekaya sahip yeni bir virüs geliştirildi!

Yapay zekaya sahip yeni bir virüs geliştirildi!

Yapay zekaya sahip yeni bir virüs geliştirildi! Günümüz teknolojisi hızla gelişmekte. İnsanlar bu sayede her alanda insanlığın faydasına olacak ve hayatını kolaylaştıracak çalışmalar yapıyor. Ancak teknolojinin gelişimi her seferinde faydalı şeyler için kullanılmıyor. .ok faydalı durumlar olduğu gibi insanlar için zararlı olabilecek faliyetler içinde kullanılıyor.Bu zararlı olabilecek faliyetin en yakın örneği ise geçtiğimiz günlerde IBM bünyesinde çalışan güvenlik araştırmacıları tarafından geliştirilen bir virüs oldu. Bu virüs bir yapay zekaya sahip. Normal virüslerin bile ne kadar zararlı olduklarını hepimiz biliyoruz. Birde yapay zekaya sahip olan bir virüsü düşünün?

IBM çalışanları tarafından geliştirilen bu yeni nesil, yapay zekaya sahip virüs, yapay zekanın olaylara uyum sağlama kabiliyetini arkasına alıyor. Duruma göre hareket edebilme özelliğine sahip oluyor ve yapay zekanın desteğiyle birlikte, gizli kalma konusunda oldukça başarılı olan bu virüsün adı DeepLocker.

Hedefindeki kişinin yüz ve ses tanıma algoritmalarını kullanarak kişiye özel saldırılar yapabilen virüs, yapay zekanın limitlerini zorlayan yetenekli bir virüs.

Örnek vermek gerekirse bu virüs, hedefindeki kişinin bilgisayar başına geldiğini yüz tanıma algoritması sayesinde algılıyor. Ayrıca bununla birlikte ses tanıma algoritmasını kullanarak ortam sesini dinleyen virüs, kişinin konuştuğu konular üzerinden bir oltalama saldırısı planlayarak, inandırıcılığı çok üst bir noktaya taşıyabiliyor.

Virüsün ses ve yüz tanıma algoritmalarını kullanabilmesi için fiziki olarak kameranıza yada mikrofonunuza ulaşmış olması gerekmiyor. Sosyal medyadan paylaşılan kısa bir video veya bir fotoğrafınız bile yeterli olabiliyor.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir