Samsung’un rüşvetten suçlu bulunan veliahtına 5 yıl hapis cezası!

Samsung’un rüşvetten suçlu bulunan veliahtına 5 yıl hapis cezası!

Güney Kore’de bir mahkeme, bir teknoloji devi olan Samsung’un veliahtı Lee Jae-yong’u (Jay Y Lee), hükümet yetkililerine rüşvet vermekten dolayı suçlu bularak 5 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

Samsung’un rüşvetten suçlu bulunan veliahtına 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Şubat ayında yolsuzluk suçlamasıyla tutuklanan Lee hakkında 12 yıl hapis cezası istenmişti.

Lee, azledilmiş olan eski devlet başkanı başkanı Park’ın çok yakın bir dostu Choi Soon-sil ile bağlantılı olarak kâr amacı gütmeyen bazı dernek ve kuruluşlara yaklaşık olarak 40 milyon dolar rüşvet verip, verdiği paranın karşılığında ise  ‘siyasi nüfuz’ elde etmek ve açılacak olan ihalelerde devletten ayrımcılık elde etmekle suçlanıyordu.

Eski Devlet Başkanı olan Park Geun-hye, patlak veren rüşvet ve yolsuzluk olayının hemen ardından Mart ayında azledilmişti.

Dünyanın en önce gelen akıllı telefon ve teknoloji üreticisi konumunda olan Samsung’un fiili başkanı olan Lee’ye yöneltilen suçlamalar arasında zimmete para geçirme ve yurt dışındaki malvarlığını gizleme de bulunuyor.

Ünlü şirket Samsung’un geleceği olan Lee ise tüm bu suçlamaları kabul etmiyor.

Samsung’un veliahtı Lee’nin yaptığı bağışlar karşılığında kesinlikle hiçbir şey talep etmediğini savunan avukatları, kararı temyize götüreceklerini açıkladı.

Hapis cezasının açıklanmasının ardından Samsung’un hisseleri yüzde 1 düştü.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir