iPhone, İpad yedekleme dosyalarını nasıl buluruz?

iPhone, İpad yedekleme dosyalarını nasıl buluruz?

iPhone, İpad yedekleme dosyalarını nasıl buluruz? Günümüzde artık akıllı telefonu olmayan kimse kalmadı. Neredeyse herkesin cebinde bir akıllı telefon var. Elimiz kolumuz olmuş durumda tüm işlerimizi akıllı telefonlar ile yapıyoruz. Banka işleri, internette yapacağımız bir çok iş ve tabiki haberleşme. Durum böyle olunca telefonumuzun yedeğide çok önem kazanıyor. Telefon bozulduğunda eğer yedeğimiz yoksa herşeyi sil baştan yapmamız gerekiyor ve bu bazen çok can sıkıcı olabiliyor.

Bugün nasıl yapılır bölümünde İOS cihazlar için iPhone, İpad yedekleme dosyalarını nasıl buluruz onu göreceğiz. İOS cihazlarda yedekleme konusu gerçekten çok güzel. Tüm sisteminiz o an nasılsa aynen o şekilde yedekleniyor ve geri yüklediğinizde hiç bir şey ile uğraşmadan kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. İOS ailesinde yedekleme yapmanın bazı yolları mevcut. iCloud bunlardan biri fakat biz bugün bundan bahsetmeyeceğiz.

iPhone‘u ve ya iPad’i iTunes aracılığıyla bağlantısını kurduğumuz zaman eğer gerekli ayarlar yapılıysa kendi kendine yedekleme yapacaktır. Ama bu yedekleme genelde tam yedekleme olmuyor. Sistemsel bazı dosyalar yedekleniyor yada fotoğraflar falan yedekleniyor.  iTunes ile tam yedekleme yaptınız diyelim. Bir süre sonra telefonunuza bir şey oldu ve o yedeği geri yüklemek istediniz. iTunes açıkken tercihler bölümüne gidiyoruz ve orada aygıtlar sekmesine tıklıyoruz. Buraya dosya yolundada ulaşabiliriz.

Mac OS yüklü bilgisayarda dosya yolu şu şekilde: Önce kullanıcı klasörüne tıklıyoruz ve bunu izliyoruz /Library/Application Support/MobileSync/Backup/

Windows yüklü bilgisayarda dosya yolu: \Users\[your user name]\AppData\Roaming\Apple Computer\MobileSync\Backup

Tüm bu işlemleri yapabilmemiz için bilgisayarımızda iTunes’un yüklü olması gerektiğini unutmuyoruz.

Bu ekrana ulaştığımızda yedeklerimizi bulmuş oluyoruz. Hangi tarihte hangi cihazımızı yedeklediğimizi görebiliyoruz. Buradan ister yedeği geri yükler istersek silebiliriz. Artık iPhone ve ya iPad yedeklerimizin nerede olduğunu bulduk gönül rahatlığıyla yedeklerimize ulaşıp istediğimiz an geri yükleyebiliriz. Yedeklerinizi geri yüklemeniz çok uzun sürmeyecektir fakat uygulamaların yüklenebilmesi için internet bağlantısına ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Çünkü bu yedek dosyasında uygulamaların sadece belirli kısımları yükleniyor geri kalan kısmını internetten otomatik olarak iniyor. Eğer tüm uygulamaları yedeklemiş olsa dosya boyutu çok büyük olurdu.

Sorularınızı ve yorumlarınızı yorum kısmından iletebilirsiniz.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

“iPhone, İpad yedekleme dosyalarını nasıl buluruz?” için bir yanıt

  1. Emre avatarı
    Emre

    Sağolun çok işime yaradı. Macbook’un hafızası azaldığı için silmem gerekiyordu. Bir türlü nerede olduğunu bulamamıştım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir